14-06-2017        

Społeczne Stowarzyszenie Wiejskie OKOLICE wspólnie z Gminą Oborniki Śląskie rozpoczęło realizację projektu pn. „Okolice aktywnego i zdrowego seniora” ze środków z otrzymanej dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Rządowego na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020. W świetlicach wiejskich w Jarach, Golędzinowie, Kuraszkowie, Wilczynie oraz szkole podstawowej w Osolinie odbędzie się szereg warsztatów, spotkań z specjalistami oraz wyjazdów integracyjnych dla 50 seniorów z terenu Gminy Oborniki Śląskie oraz osób z ich otoczenia. 13 czerwca w Jarach odbyły się pierwsze zajęcia kulinarne podczas których przygotowywane były zdrowe i smaczne dania na bazie szparagów i truskawek.

Przepisy  z warsztatów:

Część I.

SOS I. – ocet balsamiczny

250 ml octu balsamicznego

2 ząbki czosnku

4-5 łyżek cukru białego

Zioła świeże lub suszone

Szczypta soli do smaku

Ocet odparowujemy na wolnym „ogniu” z dodatkiem przypraw i ziół … wolno do celu . Sos musi się zredukować do połowy. Doprawiamy po redukcji zgodnie z upodobaniem.

Ocet można zastąpić czerwonym wytrawnym winem a cukier miodem / miód dodajemy do ostudzonego sosu aby zachował swoje właściwości/

Nasz sos może my „redukować „ z dodatkiem ziół, ulubionych warzyw , kwiatów … wedle fantazji .

SOS II. – truskawki / pomidor

250 g truskawek / warsztatowe słodkie b. dojrzałe na przetwory/

1-2 szt. pomidorów /dojrzałe obrane z skóry/

1 mała cebula szalotka lub czerwona / odmiany słodkie/

1 ząbek czosnku

2-3 łyżki miodu lub cukru / miód dodajemy po odparowaniu i redukcji/

Ziele angielskie, liść laurowy , sól i pieprz świeżo mielony

Łyżka oliwy

Łyżka masła

Truskawki myjemy , usuwamy „szypułki” , podgrzewamy oliwę z dodatkiem masła , szklimy cebulę z czosnkiem ,dodajemy pomidory pokrojone w kostkę , redukujemy na wolnym „ogniu” i dodajemy truskawki / można przekroić owoce na połowę/ . I wolno gotujemy … jak powidła. Dodajemy ziele angielskie, liść laurowy , sól i pieprz … i redukujemy /połowa objętości /na b. wolnym „ogniu” … Jeśli cukier to powoli dodajemy go w trakcie redukcji , jeśli miód to po zdjęciu naczynia z „ognia”

Idea : wolno wolniutko do celu …

SZPARAGI ZIELONE:

Pęczek

1 łyżka soli

2 łyżki cukru

200 ml octu winnego / jabłkowego

Szparagi wkładamy do miski/zlewu i zalewamy zimna wodą. W ten sposób pozbędziemy się piasku. Po umyciu usuwamy zdrewniałe końcówki poprzez odcięcie Lu obłamanie … jak na warsztatach .

Wodę z dodatkiem soli, octu i cukru doprowadzamy do wrzenia , wrzucamy szparagi na max 4 -5 minut. Jeśli przygotowujemy do dalszej obróbki to max. Na 2-2,5 minuty.

Cedzimy, powinny być soczyście zielone i jędrne.