22-03-2015

W sobotę 21 marca 2015 roku już po raz siódmy tym razem w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Obornikach Śląskich odbyła się Obornicka Wystawa Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych zorganizowana przez Społeczne Stowarzyszenie Wiejskie OKOLICE ze środków otrzymanych z dotacji z Gminy Oborniki Śląskie oraz Powiatu Trzebnickiego. Partnerami wystawy, jak co roku była Szkoła Podstawowa w Osolinie, Gospodarstwo MALTA z Osolina, Obornicki Ośrodek Kultury , Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Obornikach ŚL.

 

Podczas tegorocznej edycji imprezy wystawionych zostało siedemnaście tradycyjnych stołów wielkanocnych oraz trzynaście palm przygotowanych przez przedstawicieli Sołectw, Stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskiej oraz innych podmiotów z terenu Gminy Oborniki Śląskie, Prusice oraz Żmigród. Dodatkową atrakcją podczas obornickiego wydarzenia były występy zespołów ludowych: Marciny z Marcinowa, Malwy z Kuraszkowa, oraz Boduszki z Siemianic.

Podczas tegorocznej edycji Wystawy zaprezentowali się następujący wystawcy:

- Stowarzyszenie "Koniczyna" z Morzęcina Małego,

- Stowarzyszenie Rościsławice "Leśna Oaza",

- Stowarzyszenie Morzęcin jest Wielki",

- Szkoła Podstawowa z Osolina i przyjaciele,

- Sołectwo Osolin,

- Zespół Śpiewaczy Malwy z Kuraszkowa,

- Sołectwo Raków,

- Dom Pomocy Społecznej w Obornikach Śląskich i Rościsławicach oraz Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy,

- Koło Łowieckie "Krzyżówka" z Obornik Śląskich,

- Żłobek Miejski i Stowarzyszenie "Dla Siemianic",

- Stowarzyszenie "Cztery Owoce" z Kowal,

- Koło Gospodyń Wiejskich Łapczyce - Gmina Żmigród,

- Sołectwo Wilczyn,

- Sołectwo Lubnów,

- Sołectwo Kuraszków,

- Sołectwo Wielka Lipa,

- Partnerstwo "Wspólnie dla Gminy Prusice".

Zwycięzcami konkursu na najpiękniejszy stół zostali: Sołectwo Wilczyn, Zespół Śpiewaczy Malwy z Kuraszkowa oraz Koło Łowieckie "Krzyżówka" z Obornik Śląskich. Specjalną nagrodę Lidii Geringer de Oedenberg wyjazd do Brukseli komisja konkursowa przyznała Sołectwu Lubnów za walory artystyczne przygotowanej ekspozycji.

Najpiękniejsze palmy spośród 13 zgłoszonych w tegorocznej edycji konkursu wykonane zostały przez Sołectwo Wiczyn, Wielka Lipa oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Łapczyc. Nagrody w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną ufundowało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich instytucji i osób zaangażowanych w organizację wystawy.

Zapraszamy na VIII Wystawę Stołów Wielkanocnych już za rok.